PDA

View Full Version : Interesting Guild Stories Collection

卡卡西
04-08-2016, 07:55 AM
If you still haven't joined a Guild, then there is no way you have felt the real charm of Invasion.

A Guild is just like a sub-society where your allies have different personality traits: some are wise and resolute, others are natural leaders; some are communicative, others are brave and generous; some are lovely, and others are even "team-traitors".... With so many unique characters in a Guild, you are sure to be left with some unforgettable moments.

So Commander, please share your most unforgettable Guild experiences with us. We will select the funniest stories to be recorded in the Invasion Stories Collection.

Activity Time: 2016/04/08 10:00-2016/04/12 10:00 (UTC)

Activity Details: Please share your most unforgettable Guild moments in the Comments section and leave your account name, Zone number and Guild name. After the activity ends, we will randomly select 20 Commanders and reward each of them with 1500 Diamonds!

928

Notes:

You can post multiple replies, but each person can only receive rewards once.
Rewards will be distributed within 2 days after the event ending.

Thank you for your support of Invasion!

Invasion High Command

----------------------------------------------------------------------

Winner List:
In-game name - Zone number

DeejayKiller-152
DiaMOnD Boi-231
Богатырь-220
SpartanAlpha-59
Tttolgaaa-132
black pantha-74
Tripp-14
1BrakinNex-45
Captain Hunt-225

Rewards will be delivered in 48 hours, please wait in patience.

Enjoy the game!

Invasion High Command

15th April, 2016

Gabriel Branzei
04-08-2016, 09:16 AM
In the last guilt that i have been i was babysitting the so called team members and i left, here it is a game to have fun enjoy destroy the enemy and try to learn tactics to improve your skills during pvp/zvz battles
Kind Regards
DeejayKiller zone 152
If you still haven't joined a Guild, then there is no way you have felt the real charm of Invasion.

A Guild is just like a sub-society where your allies have different personality traits: some are wise and resolute, others are natural leaders; some are communicative, others are brave and generous; some are lovely, and others are even "team-traitors".... With so many unique characters in a Guild, you are sure to be left with some unforgettable moments.

So Commander, please share your most unforgettable Guild experiences with us. We will select the funniest stories to be recorded in the Invasion Stories Collection.

Activity Time: 2016/04/08 10:00-2016/04/12 10:00 (UTC)

Activity Details: Please share your most unforgettable Guild moments in the Comments section and leave your account name, Zone number and Guild name. After the activity ends, we will randomly select 20 Commanders and reward each of them with 1500 Diamonds!

928

Notes:

You can post multiple replies, but each person can only receive rewards once.
Rewards will be distributed within 2 days after the event ending.

Thank you for your support of Invasion!

Invasion High Command

DaSacKing916
04-08-2016, 09:22 AM
Zone #231 - DiaMOnD Boi

Well it all started with little oh me ;) looking to join a guild tryed it not for me reason why you ask point of views never seeing eye to eye with other members and also i dont like to beitold what i can/cant do ;) So I created my own guild (IM IN CONTROL) and recruiting wasnt going well my recruitment was closed so invite/apply only its a tough road for the first 12hrs wasnt so good i had a 8 man guild lol i know lame so we tryed to figure out ways to get ppl to join us really nothing we did helped so we all just started invite everyone (NO NEWBIE123456 NAMES) the next minute you we got 25 a coulple hours go bye 50 then few more hours 75 finally 24hrs we had 100 members invite or apply only now we are rank 5 guild in power.

REMEMBER STAY ACTIVE AND HAVE FUN.

Benmonro Rudiman
04-08-2016, 10:20 AM
Zone # 220 Богатырь.
Я прибыл в этот игровой мир названный Кунь - лунь нищим и слабым игроком я долго и крапотливо развивался , собирал ресурсы набирал алмазы что бы создать свою гильдию .Это была моя мечта с основания штаба. В первые дни существования гильдии все шло очень плохо не кто не хотел вступать в нее так как я был слишком слаб по сравнению с многими сотнями других гильдий. И тогда я начал искать русско зычных игроков я писал всем я начал заводить друзей и они появились первые 15 человек в моей гильдии со мной и по сей день мы держимся вместе в своем мегополисе нам стало этого мало и мы начали вести перепись с другими Русскими гильдиями многие согласились перейти к нам а несогласные проявили агрессию за что были подавлены мы провели такую экспансию о которой не хотелось бы глворить мы проявили себя с плохой стороны по моей вине. Но если бы этого не было эти гильдии попросту бы згинули из этого мира игры и пропали бы на совсем те уникальные игроки с которыми мне пощисливилось иметь дело и по сей день. Случались и перепалки с другими гильдиями военная агрессия наколялась но мы не упали на колени перед врагом моля о пощяде мы пережили и агрессеров своим терпением и стали сильнее их. Была и лож по отношению к нам когда два слабых и изнимаженных беженца (волка) в овечей шкуре просили помощи и обманум хотели вступить в наши ряды что бы нанести критический урон но изза сложившейся ситуации пропало доверии к иностранцам везде подвох и он случился овца скинула шкуру и попыталась нанести удар ей не удалось нанести критических повреждений мирное население успело уйти в бункер пострадал только я но я востановлен а волк ушол с мнимой победой.Мы не упадем на колени мы выше этого.

Benmonro Rudiman
04-08-2016, 10:30 AM
Zone # 220 Богатырь.
Я прибыл в этот игровой мир названный Кунь - лунь нищим и слабым игроком я долго и крапотливо развивался , собирал ресурсы набирал алмазы что бы создать свою гильдию .Это была моя мечта с основания штаба. В первые дни существования гильдии все шло очень плохо не кто не хотел вступать в нее так как я был слишком слаб по сравнению с многими сотнями других гильдий. И тогда я начал искать русско зычных игроков я писал всем я начал заводить друзей и они появились первые 15 человек в моей гильдии со мной и по сей день мы держимся вместе в своем мегополисе нам стало этого мало и мы начали вести перепись с другими Русскими гильдиями многие согласились перейти к нам а несогласные проявили агрессию за что были подавлены мы провели такую экспансию о которой не хотелось бы глворить мы проявили себя с плохой стороны по моей вине. Но если бы этого не было эти гильдии попросту бы згинули из этого мира игры и пропали бы на совсем те уникальные игроки с которыми мне пощисливилось иметь дело и по сей день. Случались и перепалки с другими гильдиями военная агрессия наколялась но мы не упали на колени перед врагом моля о пощяде мы пережили и агрессеров своим терпением и стали сильнее их. Была и лож по отношению к нам когда два слабых и изнимаженных беженца (волка) в овечей шкуре просили помощи и обманум хотели вступить в наши ряды что бы нанести критический урон но изза сложившейся ситуации пропало доверии к иностранцам везде подвох и он случился овца скинула шкуру и попыталась нанести удар ей не удалось нанести критических повреждений мирное население успело уйти в бункер пострадал только я но я востановлен а волк ушол с мнимой победой.Мы не упадем на колени мы выше этого.

Mahmut Erdem Mısır
04-08-2016, 11:08 AM
Cok guzel eglenceli

Tamad Kisfali
04-08-2016, 11:54 AM
Engem rdekelne!!

Jacob Perch
04-08-2016, 12:07 PM
I created my guild about a few months ago during this time i become in the top 50 most powerful guild in my zone and have even survived an attack by one of the members of the 2nd most powerful guild he attacked me with 120k t3 units but i only had 12k t1 units he had to send 3 marches against me just to get rid of about 10k of my units

Jacob Perch
04-08-2016, 12:11 PM
I created my guild about a few months ago during this time i become in the top 50 most powerful guild in my zone and have even survived an attack by one of the members of the 2nd most powerful guild he attacked me with 120k t3 units but i only had 12k t1 units he had to send 3 marches against me just to get rid of about 10k of my units
SpartanAlpha
Zone 59

Sam Babichenko
04-08-2016, 01:59 PM
Well it was Thursday on April, and I have received a group message that we were going to get hit hard by another powerful guild.
And I didn't want to get zeroed, so I pressed random teleport to get away. But just as I have left in the guild chat everybody were spamming asking where I have went. And I said I accidentally hit the random teleport instead of the guild mission reset. So one of the members sent me a territory teleport, so I had to go back.

Tolga Danacı
04-08-2016, 02:31 PM
I looked in our guild wanted to find a very friendly black mortar activity 100 101 102 103 LVL after doing now find and destroy 108 lv. be very important as family assistance :)
zone : 132
Tttolgaaa

929930

Yaw Gyebi
04-09-2016, 08:04 AM
During one of the pvp a member called for help someone was trying to claim his tiles but his troops were away i went to his aid others joined then we realized it was an ambush immediately random ported away lol.. Zone 74 black pantha

Bob Palencar
04-09-2016, 12:41 PM
Do not spend money on this game.. it is very glitchy and you will not be compensated when their game fails

Ömer Aykaç
04-09-2016, 05:50 PM
eğlence ve savaş burada

Brad Mazenko
04-09-2016, 07:11 PM
Tripp Zone 14
5 R4s couldn't get along with our R5. Week's of attempting to get him to step down failed. The 5 of us moved on and took most of the members with us, leaving them with nothing. Proving that ego gets you nowhere fast. Treat your players well and listen to what they want. You will prevail.

Kenneth Lee
04-10-2016, 01:55 AM
Ok, so this just happened within the last 30 mins.

A member (Lisa) was trying to get back into our hive after PvP ended. Her spot had a camp on the tile and Leo was not on to recall it. In the meanwhile I kept asking her for a password and a few people are shooting out random things. Lisa went to her food farm, left guild and scouted the camp. Leo camped with 11k troops so she didn't want to attack it and leave him hurting like that.

After returning to P~R, she thought she might port her farm out and then bring her main in. Killa and I weren't about to let her in without a password. So we both sent to camp the tile. After a minute, Killa arrived first and I recalled, and he then recalled.( Now here is the good part) Lisa forgot she didn't return to her main and was still in her farm. She then sees the open tile, thinks to herself "hey an open tile. Who ported out?" then ports BACK to the spot she was previously in to begin with.

I hope y'all can see the hilarious part in this. I told her I was going to post this and she wasn't too thrilled. I've met some amazing people while playing Invasion and I am happy to be able to call them friends/family.

Thanks for reading,
1BrakinNex z45

Jaime Judy Johnson
04-10-2016, 02:07 AM
I was in my family guild and added this guy name king Israel..he was in our guild for weeks..well one day he started attacking two of the most powerful guild in our zone which we had a nap with which cause all of our members to get attacked I went from 11mil down to 1mil which caused our whole guild to go separated ways...will to come find out this king Israel was actually moneymurderer which is one of the hated players in the zone...so remember everyone do r trust no one...never again

Abdullah Kahraman
04-11-2016, 05:54 AM
Hastası oldum bu oyunun.biryananda iyimi dşnyorum.ama yinede sevdim bu oyunu.dakikasiyla unutulmaz maceralar var.hangisini yazayimki.sper

Hayko Misakyan
04-11-2016, 09:42 AM

Frederike Heiden
04-11-2016, 09:08 PM
Ich erzhlte, dass ich in ein paar Tagen Geburtstag habe. Berni meinte, dass sein Sohn auch bald Geburtstag habe. Es stellte sich heraus, dass sein sohn und ich am gleichen Tag Geburtstag haben. Ich fragte nach,wie alt sein Sohn werden wrde. Genauso alt wie. Ich und sein Sohn wurden am gleichen Tag geboren O.o und das witzige ist, dass er Stefan heit. Genauso wie mein Freund xD
Gre Freddy97

Hitoshi Kuniyasu
04-12-2016, 04:48 AM
It is the alliance that the beginners that we still just started gather and made.
It was the days when a certain powerful alliance and fight did not die out.
A member of alliance of the partner in particular continues staying in a colony and attacks it without a reason almost every day.
One day I negotiate with a partner without being able to endure it. A partner would withdraw, but a certain condition appeared.
It let a member of my alliance on negotiations transfer to the alliance of the partner.
I was surprised, but I said that the negotiator went for an alliance and advanced and entered the alliance of the partner.
It will be what a courageous thing!
He came home in a few minutes to see the chance of the partner.
All the members met him with the feeling of thanks. Of course I praised it with two classes of special advance and prize!

Captain Hunt
#225 Blue Steel Fleet