Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 21

Thread: Interesting Guild Stories Collection

Lightbulb Interesting Guild Stories Collection

If you still haven't joined a Guild, then there is no way you have felt the real charm of Invasion.

A Guild is just like a sub-society where your allies have different personality traits: some are wise and resolute, others are natural leaders; some are communicative, others are brave and generous; some are lovely, and others are even "team-traitors".... With so many unique characters in a Guild, you are sure to be left with some unforgettable moments.

So Commander, please share your most unforgettable Guild experiences with us. We will select the funniest stories to be recorded in the Invasion Stories Collection.

Activity Time: 2016/04/08 10:00-2016/04/12 10:00 (UTC)

Activity Details: Please share your most unforgettable Guild moments in the Comments section and leave your account name, Zone number and Guild name. After the activity ends, we will randomly select 20 Commanders and reward each of them with 1500 Diamonds!

Click image for larger version. 

Name:	FM2016040601-1EN.jpg 
Views:	75 
Size:	98.4 KB 
ID:	928

Notes:

You can post multiple replies, but each person can only receive rewards once.
    Rewards will be distributed within 2 days after the event ending.

Thank you for your support of Invasion!

Invasion High Command

----------------------------------------------------------------------

Winner List:
    In-game name - Zone number

DeejayKiller-152
    DiaMOnD Boi-231
    Богатырь-220
    SpartanAlpha-59
    Tttolgaaa-132
    black pantha-74
    Tripp-14
    1BrakinNex-45
    Captain Hunt-225

Rewards will be delivered in 48 hours, please wait in patience.

Enjoy the game!

Invasion High Command

15th April, 2016

Funny story

In the last guilt that i have been i was babysitting the so called team members and i left, here it is a game to have fun enjoy destroy the enemy and try to learn tactics to improve your skills during pvp/zvz battles
    Kind Regards
    DeejayKiller zone 152
    Quote Originally Posted by 卡卡西 View Post
    If you still haven't joined a Guild, then there is no way you have felt the real charm of Invasion.

A Guild is just like a sub-society where your allies have different personality traits: some are wise and resolute, others are natural leaders; some are communicative, others are brave and generous; some are lovely, and others are even "team-traitors".... With so many unique characters in a Guild, you are sure to be left with some unforgettable moments.

So Commander, please share your most unforgettable Guild experiences with us. We will select the funniest stories to be recorded in the Invasion Stories Collection.

Activity Time: 2016/04/08 10:00-2016/04/12 10:00 (UTC)

Activity Details: Please share your most unforgettable Guild moments in the Comments section and leave your account name, Zone number and Guild name. After the activity ends, we will randomly select 20 Commanders and reward each of them with 1500 Diamonds!

Click image for larger version. 

Name:	FM2016040601-1EN.jpg 
Views:	75 
Size:	98.4 KB 
ID:	928

Notes:

You can post multiple replies, but each person can only receive rewards once.
    Rewards will be distributed within 2 days after the event ending.

Thank you for your support of Invasion!

Invasion High Command

From 1 to 100 in 24hrs.

Zone #231 - DiaMOnD Boi

Well it all started with little oh me looking to join a guild tryed it not for me reason why you ask point of views never seeing eye to eye with other members and also i dont like to beitold what i can/cant do So I created my own guild (IM IN CONTROL) and recruiting wasnt going well my recruitment was closed so invite/apply only its a tough road for the first 12hrs wasnt so good i had a 8 man guild lol i know lame so we tryed to figure out ways to get ppl to join us really nothing we did helped so we all just started invite everyone (NO NEWBIE123456 NAMES) the next minute you we got 25 a coulple hours go bye 50 then few more hours 75 finally 24hrs we had 100 members invite or apply only now we are rank 5 guild in power.

REMEMBER STAY ACTIVE AND HAVE FUN.

Zone # 220 Богатырь.
    Я прибыл в этот игровой мир названный Кунь - лунь нищим и слабым игроком я долго и крапотливо развивался , собирал ресурсы набирал алмазы что бы создать свою гильдию .Это была моя мечта с основания штаба. В первые дни существования гильдии все шло очень плохо не кто не хотел вступать в нее так как я был слишком слаб по сравнению с многими сотнями других гильдий. И тогда я начал искать русско зычных игроков я писал всем я начал заводить друзей и они появились первые 15 человек в моей гильдии со мной и по сей день мы держимся вместе в своем мегополисе нам стало этого мало и мы начали вести перепись с другими Русскими гильдиями многие согласились перейти к нам а несогласные проявили агрессию за что были подавлены мы провели такую экспансию о которой не хотелось бы глворить мы проявили себя с плохой стороны по моей вине. Но если бы этого не было эти гильдии попросту бы згинули из этого мира игры и пропали бы на совсем те уникальные игроки с которыми мне пощисливилось иметь дело и по сей день. Случались и перепалки с другими гильдиями военная агрессия наколялась но мы не упали на колени перед врагом моля о пощяде мы пережили и агрессеров своим терпением и стали сильнее их. Была и лож по отношению к нам когда два слабых и изнимаженных беженца (волка) в овечей шкуре просили помощи и обманум хотели вступить в наши ряды что бы нанести критический урон но изза сложившейся ситуации пропало доверии к иностранцам везде подвох и он случился овца скинула шкуру и попыталась нанести удар ей не удалось нанести критических повреждений мирное население успело уйти в бункер пострадал только я но я востановлен а волк ушол с мнимой победой.Мы не упадем на колени мы выше этого.

Zone # 220 Богатырь.
    Я прибыл в этот игровой мир названный Кунь - лунь нищим и слабым игроком я долго и крапотливо развивался , собирал ресурсы набирал алмазы что бы создать свою гильдию .Это была моя мечта с основания штаба. В первые дни существования гильдии все шло очень плохо не кто не хотел вступать в нее так как я был слишком слаб по сравнению с многими сотнями других гильдий. И тогда я начал искать русско зычных игроков я писал всем я начал заводить друзей и они появились первые 15 человек в моей гильдии со мной и по сей день мы держимся вместе в своем мегополисе нам стало этого мало и мы начали вести перепись с другими Русскими гильдиями многие согласились перейти к нам а несогласные проявили агрессию за что были подавлены мы провели такую экспансию о которой не хотелось бы глворить мы проявили себя с плохой стороны по моей вине. Но если бы этого не было эти гильдии попросту бы згинули из этого мира игры и пропали бы на совсем те уникальные игроки с которыми мне пощисливилось иметь дело и по сей день. Случались и перепалки с другими гильдиями военная агрессия наколялась но мы не упали на колени перед врагом моля о пощяде мы пережили и агрессеров своим терпением и стали сильнее их. Была и лож по отношению к нам когда два слабых и изнимаженных беженца (волка) в овечей шкуре просили помощи и обманум хотели вступить в наши ряды что бы нанести критический урон но изза сложившейся ситуации пропало доверии к иностранцам везде подвох и он случился овца скинула шкуру и попыталась нанести удар ей не удалось нанести критических повреждений мирное население успело уйти в бункер пострадал только я но я востановлен а волк ушол с мнимой победой.Мы не упадем на колени мы выше этого.

My guild

I created my guild about a few months ago during this time i become in the top 50 most powerful guild in my zone and have even survived an attack by one of the members of the 2nd most powerful guild he attacked me with 120k t3 units but i only had 12k t1 units he had to send 3 marches against me just to get rid of about 10k of my units

Quote Originally Posted by Jacob Perch View Post
    I created my guild about a few months ago during this time i become in the top 50 most powerful guild in my zone and have even survived an attack by one of the members of the 2nd most powerful guild he attacked me with 120k t3 units but i only had 12k t1 units he had to send 3 marches against me just to get rid of about 10k of my units
    SpartanAlpha
    Zone 59

Well it was Thursday on April, and I have received a group message that we were going to get hit hard by another powerful guild.
    And I didn't want to get zeroed, so I pressed random teleport to get away. But just as I have left in the guild chat everybody were spamming asking where I have went. And I said I accidentally hit the random teleport instead of the guild mission reset. So one of the members sent me a territory teleport, so I had to go back.